Konferencja - Witryna SOSW

Przejdź do treści

Menu główne:

Konferencja

Doskonalenie zaw.


14 stycznia 2014r.
w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła się
V konferencja pt. "Człowiek niepełnosprawny osobą (nie) seksualną
’’.


       Pani  Dyrektor Małgorzata Stemplewska serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości, tj. Naczelnika Wydziału Edukacji - Arkadiusza Kubika, dyrektorów, nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów oraz prelegentów. Jak mówiła z dumą: T a konferencja jest już piątą konferencją z cyklu ,,Jesteśmy" zorganizowaną przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie placówkę, która zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie już od ponad czterdziestu lat. Zajmujemy się dziećmi z tym lżejszym upośledzeniem oraz niepełnosprawnością głębszą. Doskonale znamy problemy swoich podopiecznych. Znamy też problemy, z jakimi borykają się rodzice i opiekunowie naszych uczniów, stąd też tematyka dzisiejszego spotkania, bowiem seksualność, zwłaszcza niepełnosprawnych jest właśnie takim problemem.

        Pani gospodarz zwróciła uwagę, że seksualność osób niepełnosprawnych jest tematem tabu, z którym wiąże się bardzo wiele mitów.  To bardzo trudny i niezwykle ważny temat dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.  Główny cel  jaki będzie przyświecał spotkaniu to   pomoc w zrozumieniu niepełnosprawności i wsparcie w kształtowaniu odpowiednich postaw wobec tych osób, jak też dla  pedagogów, psychologów i rodziców.

         Niezwykle miłym akcentem spotkania był występ wychowanków naszego ośrodka. Nawiązując do świątecznego okresu uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i aktorskie w przedstawieniu jasełkowym.


W czasie przerwy zgromadzeni goście mogli obejrzeć wystawę konkursu fotograficznego, który został ogłoszony przez Punkt Informacji Europejskiej Europa Direct   w Piotrkowie Trybunalskim. W konkursie wzięli udział członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego. Najwyższym osiągnięciem jednego z  członków Klubu było zajęcie I miejsca i otrzymanie wspaniałej nagrody
tableta .

W czasie konferencji zostały poruszone takie tematy jak:
- "Rozmowy z dzieckiem o seksualności", wystąpienie pani Aliny Rataj, konsultanta wychowania do życia w rodzinie WODN Piotrków Tryb.
- Projekcja filmu "Sesje" z komentarzem pani Renaty Kosińskiej dyrektor ZSS Zduńska Wola
- "Seksualność osób z Zespołem Downa", wystąpienie pani Ewy Sobocińskiej (ZSS Zduńska Wola),
- "Stan wiedzy środowiska lokalnego na temat seksualności osób niepełnosprawnych", wystąpienie dr Joanny Swędrak i mgr Izabeli Szymczak (ZSS Zduńska Wola, WSHE Sieradz).

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego