Ważne wydarzenia - Witryna SOSW

Przejdź do treści

Menu główne:

Ważne wydarzenia

Aktualności
Witamy serdecznie,
Zapraszamy na Koncert z udziałem zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Koncert odbędzie się dnia 28 stycznia 2017r. o godz. 19.00 w sali MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowe.
Poparzeni Kawą Trzy to znakomity polski zespół pop rockowy, złożony przede wszystkim z dziennikarzy
Radia Zet i RMF FM . W zespole zobaczyć można między innymi Wojciecha Jagielskiego oraz Jacka Kreta. Autorem większości tekstów zespołu jest Rafał Bryndal. Przeboje takie jak „Byłaś dla mnie wszystkim”, czy „Kawałek do tańca” rozbawią publiczność i zachęcą do wspólnej zabawy.
Impreza ta, to wielkie show i niesamowite wydarzenie, oraz szansa posłuchania muzyki na żywo. Zapewniamy wspaniałą wspólną zabawę, niezapomniane wrażenia i wiele atrakcji.
W załączeniu plakat.
Zaproszenia do nabycia:
- Organizator:Impresariat Artystyczny tel.502-702-770, 601-16-14-14, e-mail: bhu-impresariat@wp.pl
- Kasa MCK tel. 44/635-19-30
- Biuro Podróży VOYAGE tel. 44/632-30-15
- Biuro Podróży LEXAN tel. 44/635-00-34
- Księgarnia EUREKA tel. 44/633-09-44
Organizator:
Impresariat Artystyczny Końskie
ul. Łazienna 13, 26-200 Końskie
Właściciel Paweł Kołakowski
tel. 601-16-14-14, 693-210-333
manager Grażyna Świętochowska
tel. 502-702-770
bhu-impresariat@wp.pl


Szkolne koło wolontariatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie zaprosiło uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników do udziału w akcji organizowanej przez Obwód Warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz 1D z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”. Akcja polegała na zebraniu produktów żywnościowych i zapakowaniu ich w jednolite paczki, które zostały przekazane organizatorom akcji. W okresie świątecznym zostaną one przekazane kombatantom i ich rodzinom mieszkającym na kresach.
Wolontariusze z Ośrodka przygotowali cztery paczki, które wraz z życzeniami świątecznymi wyruszyły w długą podróż na Ukrainę.

Grupa uczniów SOSW wzięła udział w akcji społecznej "Szanujmy cudzą indywidualność" zadaniem której było wykonanie na warsztatach rękodzieła artystycznego wspólnie z goścmi ze Szkoly Podstawowej Nr3 pierniczków oraz maskotek i wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 rozdanie ich na choinkę. 
Nauczyciele pokazali nam, że nie można uczyć się tolerancji z książek. Wspólna praca i działanie na rzecz innych jest dużo bardziej pouczające.
          „ZAKRĘCONA POMOC DLA MATEUSZA”         


      W roku szkolnym 2015/2016 nasza placówka bardzo aktywnie wspierała akcję pod hasłem „Zakręcona pomoc dla Mateusza” , która została zorganizowana przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie i objęta honorowym patronatem przez Starostę Bełchatowskiego i Prezydent Bełchatowa . Celem tego przedsięwzięcia było zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek dla naszego ucznia Mateusza Więcława. Pieniądze uzyskane z recyklingu nakrętek zostaną przekazane Fundacji Nauka i Kultura na zakup maty ozonowej do masażu.
W akcję włączyli się, oprócz naszych uczniów, rodziców i nauczycieli, także okoliczni mieszkańcy, szkoły ponadgimnazjalne oraz GKS Bełchatów .
Łącznie zebraliśmy w naszej szkole 275 kg plastikowych nakrętek.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym akcja, którą planujemy kontynuować, nadal będzie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i kolejny nasz uczeń otrzyma sprzęt niezbędny do rehabilitacji.

              koordynator akcji w SOSW w Bełchatowie Marzena Wesołowska


                        
III Turniej Integracyjny

Dnia 27 kwietnia 2016 r. na terenie Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie odbył się III Turniej Integracyjny o charakterze sportowo- rekreacyjnym pod hasłem „Razem łatwiej pokonać własne słabości” pod Honorowym Patronatem Starosty Bełchatowskiego Waldemara Wyczachowskiego.
Organizatorem turnieju był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie. W imprezie wzięło udział ponad 150 osób . Byli to uczniowie z klas I-III szkół podstawowych oraz placówek zajmujących się opieką i kształceniem dzieci niepełnosprawnych:
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa Nr 3 w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa Nr 12 w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa Nr 13 w Bełchatowie
Szkoła Podstawowa w Kleszczowie
Szkoła Podstawowa w Łękawie
Szkoła Podstawowa w Domiechowicach
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bełchatowie
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie
Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i mile spędzony czas.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie
ul. Targowa 20
ZAPROSZENIE NA MAJÓWKĘ

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

19 maja 2016 r. (czwartek) 9.00 – 13.00
 
Program dnia otwartego w SOSW w Bełchatowie:

 • 9.00 – spotkanie z Dyrektorem Ośrodka i pokaz prezentacji multimedialnej połączony z występem artystycznym uczniów,

Dla gości przewidziano m.in.:


 • Punkt informacyjny – oferta edukacyjna na rok szkolny 2016/2017,
 • Zwiedzanie Ośrodka:
pracownie przedmiotowe i praktycznej nauki zawodu, sale do zajęć specjalistycznych,
 • Wspólne gotowanie i biesiadowanie w ogródku szkolnym,
 • Pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • Turniej szachowy,
 • Gry i zabawy sportowe
 • Wystawa twórczości artystycznej uczniów,
 • Pokaz baniek mydlanych, malowanie buziek,
 • Mecz piłki nożnej uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i pracowników Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie
 • Dodatkowo dla rodziców możliwość konsultacji ze specjalistami.

    ZAPRASZAMY!!!
Uczniowie SOSW dla Matki Ziemi 2016


Dnia 28 kwietnia 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie odbył się X OGÓLNOPOLSKI EKOLOGICZNY KONKURS RECYTATORSKI „Przyroda w sercu i w poezji”. Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bełchatowie w ramach zadania z zakresu edukacji ekologicznej pn. „Uczniowie SOSW dla Matki Ziemi”.
Celem konkursu była popularyzacja treści przyrodniczych i zagadnień ochrony środowiska wśród uczniów a także ukazanie piękna języka polskiego i zainteresowanie  poezją.
Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza obejmowała przygotowanie ilustracji do wybranego wiersza. Nadeszło wiele prac plastycznych z województwa łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego. Spośród nich jury wyłoniło 3 zwycięzców, wyróżniło 4 prace i przyznano 4 nagrody specjalne.
Do udziału w II części konkursu – recytacji wierszy, zgłosili się młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego i z Bełchatowa.
 
Gośćmi specjalnymi konkursu oraz członkami komisji oceniającej były Pani Dorota Gellner – poetka, prozaik, autorka książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuk teatralnych oraz Pani Alicja Twardowska - redaktorka, autorka publikacji z dziedziny kultury i edukacji, szefowa wydawnictwa Pani Twardowska.
Spotkanie z Dorotą Gellner pozostanie na długo w pamięci uczestników spotkania. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz posiadaczka Orderu Uśmiechu za zasługi dla kultury dziecięcej odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz medalem Serce Dziecku „zarażała” wszystkich entuzjazmem i ogromnym poczuciem humoru. Recytowała swoje wiersze wspólnie z dziećmi, śpiewała piosenki i uczyła tanecznych ruchów do prezentowanych tekstów. Wszyscy bawili się doskonale i słuchali jej z ogromnym zainteresowaniem. W ramach podziękowania, uczniowie SOSW w Bełchatowie zaprezentowali się na scenie, śpiewając piosenki do wierszy p. Doroty Gellner. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom i cenną nagrodę – książkę i płytę z piosenkami niezwykłej bohaterki spotkania a wszyscy chętni mieli możliwość zdobycia autografu poetki wraz z dedykacją.
Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi 

W dniu 20 października 2015r. do użytku oddano ekopracownię „Tulipan”, sfinansowaną z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.zainwestujwekologie.pl) oraz budżetu powiatu. Początkowo koszt inwestycji był zaplanowany na 40 000 zł, a w końcowym efekcie opiewał na kwotę 37 372,22 zł, z czego dotacja wyniosła 34 008zł.W otwarciu pracowni uczestniczyli władze Powiatu Bełchatowskiego, starosta bełchatowski Waldemar Wyczachowski oraz wicestarosta Grzegorz Gryczka, zastępca prezesa WFOŚiGW w Łodzi Andrzej Czapla, nauczyciele SOSW oraz uczniowie.

Nasza placówka do chwili obecnej nie posiadała w swoich zasobach takiej sali nauk przyrodniczych ułatwiającej wprowadzanie nowoczesnych technik pracy . W realizacji przedsięwzięcia pomogli nauczyciele i uczniowie z Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie, którzy w ramach zajęć praktycznych wyremontowali pracownię.Wyposażenie nowoczesnej pracowni stanowią mikroskopy, probówki, interaktywna tablica, mini zestaw fotowoltaiczny, próbki gleby i skał. 
Wszystko zostało przystosowane do wymagań wychowanków ze specjalnymi potrzebami. Będą tu realizowane programy własne nauczycieli:
 •  program skierowany do uczniów grup wychowawczych pt.:  „ Czyste środowisko najlepsze uzdrowisko”;
 • „Ekologiczna szkoła” – program edukacyjny, który pogłębi wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej, zwiększy świadomość ekologiczną, umożliwi rozwój  zainteresowań. Skierowany jest do wszystkich uczniów;
 • „Czyste środowisko przyrodnicze naszą przyszłością” -  kolejny program skierowany do wszystkich uczniów.
 • „Przyjaciele zielonego lasu”- program skierowany dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.

W ekopracowni „Tulipan” zostało przygotowane miejsce do zajęć z przedmiotów przyrodniczych i do zajęć praktycznych o kierunku ogrodnik. Będą odbywały się w niej zajęcia pozalekcyjne oraz szkolenia i spotkania zgodne z planem rozwoju szkoły: miedzy innymi akcje „ Sprzątanie Świata”, „Pomóżmy zwierzętom  przetrwać zimę”, „ Dzień Ziemi”. Ważnym elementem edukacji będzie propagowanie postaw ekologicznych.
Przyroda bliżej uczniów

Mikroskopy, probówki, interaktywna tablica, mini zestaw fotowoltaiczny, próbki gleby i skał – to wszystko do dyspozycji otrzymali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie. Do użytku oddano właśnie ekopracownię „Tulipan”, sfinansowaną z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz budżetu powiatu. W otwarciu pracowni uczestniczyli włodarze powiatu, Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz wicestarosta Grzegorz Gryczka, Andrzej Czapla, zastępca prezesa WFOŚiGW w Łodzi, nauczyciele SOSW oraz oczywiście uczniowie tejże placówki.

Nasza placówka do chwili obecnej nie posiadała w swoich zasobach takiej sali nauk przyrodniczych ułatwiającej wprowadzanie nowoczesnych technik pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Dziękuję starostwu za przychylenie się do naszej prośby, dotację z budżetu powiatu oraz pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych na remont i wyposażenie pracowni – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor SOSW.
Nie można zapomnieć oczywiście o Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który dofinansował nasze przedsięwzięcie kwotą 36 tysięcy złotych. Serdeczne podziękowania składamy także Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie, którego uczniowie wraz z opiekunami w ramach zajęć praktycznych wyremontowali pracownię.

Z przyznanych środków finansowych zostały zakupione dla uczniów nowe pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną, profesjonalny sprzęt multimedialny oraz wyposażenie klasy m.in. ławki i krzesła uczniowskie, biurko nauczycielskie, regały i szafki, rolety okienne oraz fototapeta o tematyce przyrodniczej.

Prace rozpoczęły się od przeprowadzenia remontu sali, w które zostali zaangażowani również uczniowie, w ramach praktyk zawodowych pod nadzorem nauczyciela. W ekopracowni „Tulipan” zostało przygotowane miejsce do zajęć praktycznych, w którym to uczniowie, bez względu na porę roku, będą uczyć się posługiwania narzędziami ogrodniczymi zgodnie z przepisami BHP, a także wysiewać nasiona i sadzić rośliny, poznawać technologie upraw roślin ogrodniczych i ich zastosowanie. Pozwoli to również na wykształcenie nawyków ekologicznych w życiu codziennym.
W przystosowanej do potrzeb wychowanków ze specjalnymi potrzebami i unowocześnionej ekopracowni będzie realizowany program edukacyjny, który pogłębi wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej, zwiększy świadomość ekologiczną, umożliwi rozwój zainteresowań
Zadanie pn. „Ekopracownia nauk przyrodniczych Tulipan w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie”, współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Krzysztof Borowski
Rzecznik Prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Otwarcie pracowni gastronomicznej w SOSW w Bełchatowie

W dniu 21.09.2015 roku odbyło się otwarcie pracowni gastronomicznej w SOSW w Bełchatowie. Pracownia powstała dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – pracowników PGE GiEK SA Oddział KWB Bełchatów. Jest to jeden z 40 projektów z całej Polski, który zwyciężył II edycji programu wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy” zorganizowanego przez PGE Polską Grupę Energetyczną i Fundację PGE – „Energia z Serca”. Oficjalnej inauguracji dokonała Dyrektor Ośrodka Pani Małgorzata Stemplewska wraz zaproszonymi gośćmi oraz uczniami.
Uroczystość otwarcia pracowni zaszczycili swoją obecnością wolontariusze PGE, dzięki którym powstała pracownia: Panowie Tomasz Tarnowski – lider zespołu, Szymon Blada, Robert Króliczak i Arkadiusz Sudak.
W ramach prac wolontariuszy PGE sala lekcyjna została przystosowana na pracownię gastronomiczną. Wyposażono ją m.in. w meble kuchenne, sprzęt AGD, nową kuchnię i zlew. Zakupiono także nowe, garnki, deski do krojenia i sztućce. Na ścianach zawieszono kolorowe tablice informacyjne, z których będą korzystać uczniowie podczas zajęć z przysposobienia do pracy.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków i wzajemnymi podziękowaniami. Wolontariusze PGE o swoim projekcie opowiadają z uśmiechem:
- Energia przekazana od dzieciaków z którymi współpracowaliśmy podczas wolontariatu, pokazała, że warto wyjść czasem za biurko naszego życia i pokazać, że można dać coś od siebie dla kogoś drugiego.

Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi 
 
Powiat Bełchatowski jest w trakcie podpisywania z Zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.zainwestujwekologie.pl) umowy
o dofinansowanie
w formie dotacji. Zadanie pn.: „Ekopracownia nauk przyrodniczych „Tulipan” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. gen. Janusza Głuchowskiego
w Bełchatowie”
przeszło pozytywną ocenę w ramach konkursu z dziedziny Edukacji Ekologiczna pn. „Moja wymarzona ekopracownia – 2015” i komisja konkursowa przyznała dotację w kwocie 36.400 zł. Wartość całego zadania wynosi 40.000 zł a wkład własny w realizację zabezpieczony jest w budżecie powiatu. Dyrekcja ośrodka, w którym ma powstać nowa pracownia, jest bardzo pozytywnie nastawiona na realizację zadania, tym bardziej, że nie posiada w swoich zasobach takiej sali nauk przyrodniczych ułatwiającej wprowadzanie nowoczesnych technik pracy z dzieckiem niepełnosprawnym.
Z przyznanych środków finansowych zostaną zakupione dla uczniów nowe pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną, profesjonalny sprzęt multimedialny oraz wyposażenie klasy m.in. ławki i krzesła uczniowskie, biurko nauczycielskie, regały i szafki, rolety okienne oraz fototapeta o tematyce przyrodniczej. Prace rozpoczną się od przeprowadzenia remontu sali, w które zostaną zaangażowani również z początkiem roku szkolnego uczniowie w ramach praktyk zawodowych pod nadzorem nauczyciela. W ekopracowni „Tulipan” będzie przygotowane miejsce do zajęć praktycznych, w którym to uczniowie, bez względu na typ szkoły i porę roku, będą uczyć się posługiwania narzędziami ogrodniczymi zgodnie z przepisami BHP, a także wysiewać nasiona i sadzić rośliny, poznawać technologie upraw roślin ogrodniczych i ich zastosowanie. Pozwoli to również na wykształcenie nawyków ekologicznych w życiu codziennym. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na początku października b.r.
W przystosowanej do potrzeb wychowanków ze specjalnymi potrzebami i unowocześnionej ekopracowni będzie realizowany program edukacyjny, który pogłębi wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej, zwiększy świadomość ekologiczną, umożliwi rozwój zainteresowań, jak również pozwoli na spędzanie czasu po zajęciach szkolnych w sposób pożyteczny, bezpieczny
i kulturalny.

Obecny stan sali przeznaczonej do remontu.

Wizualizacja nowotworzonej pracowni „Tulipan”.
WIEDZA TWOJĄ SZANSĄ ...
                           Z początkiem września rozpoczął się kolejny semestr nauki w ramach realizowanego przez powiat bełchatowski projektu „Wiedza moją szansą- dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół zawodowych”. Przypominamy, że projekt jest w 85 % współfinansowany ze środków Unii Europejskiej,
tj. z Europejskiego Funduszu Społecznego (
Priorytet IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.2- Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego).
            Na początku roku szkolnego w szkołach biorących udział w projekcie, tj. w ZSP nr 3, ZSP nr 4
i SOSW w Bełchatowie oraz w ZSP w Zelowie, przeprowadzony został nabór uzupełniający. Nowoprzyjęci uczniowie zajęli miejsca tych, którzy przed wakacjami ukończyli już szkołę. W zajęciach dodatkowych organizowanych w ramach projektu bierze więc teraz udział ponad 900 uczniów. Projekt oferuje młodzieży nie tylko zajęcia na terenie szkoły, ale również liczne wycieczki, wyjazdy czy inne formy spędzania czasu wolnego. I tak np. w październiku zorganizowano dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie wspólne wyjście do kina na film pt. "Miasto 44". Łącznie 138 uczniów poznawało dzięki temu losy młodych powstańców warszawskich i poszerzyło swoją wiedzę historyczną z zakresu tego powstania. Również w październiku odbyły się 2 wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w których udział wzięło łącznie 90 uczniów z ZSP nr 3 i ZSP nr 4 w Bełchatowie. Młodzież zapoznała się tam z najnowszymi osiągnięciami z różnych dziedzin nauki. Mogła też uczestniczyć w licznych prezentacjach i przyglądać się ciekawym doświadczeniom.
               
Ponadto w ramach realizacji projektu we wrześniu zakończono zakupy licznych pomocy dydaktycznych dla szkół. Były to m.in. ekrany projekcyjne, projektory, laptopy, głośniki, drukarki, stoły labolatoryjne, sprzęt sportowy, oprogramowanie dydaktyczne itp. Łącznie na ten cel wydano ponad 164 tysiące złotych. Dzięki temu w dwóch szkołach otworzono m.in. nowoczesne pracownie ( w ZSP w Zelowie- „Mechatroniki pojazdów samochodowych” i w ZSP nr 4 w Bełchatowie- pracownię multimedialną składającą się z serwera oraz dziesięciu terminali komputerowych).
 
            Zajęcia realizowane w ramach projektu potrwają do końca roku szkolnego. Łączna wartość projektu to 1.067.980,80 PLN.

Od 14.01.2014 r. w wybranych szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Powiatu Bełchatowskiego rozpoczęła się rekrutacja uczniów do projektu pn.: „WIEDZA MOJĄ SZANSĄ- dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół zawodowych”.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią plakatu promoującego projekt i chętne zgłaszanie swojego udziału w projekcie zajęć dodatkowych.

W każdej ze szkół można osobiście pobrać formularze zgłoszeniowe z załącznikami oraz ulotki ze szczegółowymi informacjami u Asystenta ds. naboru i promocji, który pełni dyżury w specjalnie oznaczonych salach.


Adres biura projektu:Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Bełchatowie,                                                         
ul. Czapliniecka 96, pok. 4,
tel. /44/ 733-66-06, fax. /44/ 733-66-01,
                                                                                                                                            
www.powiat-belchatowski.pl (zakładka- Fundusze UE i inne)                                                                                                         Realizator Projektu
                                                                                                     


                                                                                                      

Zajęcia dodatkowe nie muszą być nudne
TEATR, KINO, POKAZ ROBOTYKI i wiele, wiele innych ciekawych propozycji …

To wszystko w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pn.: „WIEDZA MOJĄ SZANSĄ dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół zawodowych” mają zapewnione uczniowie zawodowych szkół ponadgimnazjalnych w ZSP NR 3 w Bełchatowie, ZSP NR w Bełchatowie, ZSP w Zelowie i SOSW w Bełchatowie. W projekcie bierze udział 1013 uczniów.
Głównym celem projektu jest przeprowadzenie zajęć dodatkowych z przedmiotów zawodowych oraz języka polskiego, angielskiego czy niemieckiego, matematyki, fizyki, informatyki, również z elementami AUTO-CAD, a nawet w-fu. W zależności od kierunków kształcenia w szkole odbywają się zajęcia z przedsiębiorczości, ekonomii, gastronomii, żywienia i gospodarstwa domowego, kosmetyki, logistyki, budownictwa, górnictwa, elektryki, elektroniki, mechaniki czy diagnozowania i naprawy podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych i rolniczych czy też diagnozowania i naprawy elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno
Wychowawczego w Bełchatowie, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w projekcie mają sposobność korzystania z doradztwa zawodowego w ramach utworzonego tam Szkolnego Ośrodka Kariery.
Uczniom potrzebne jest bowiem wsparcie, które umożliwi im lepszy start w życie zawodowe. Wielu z nim ma problemy z podjęciem pracy, co jest podyktowane  niską  samooceną, częściową izolacją społeczną  i brakiem działania motywującego ze strony rodziny.
Oprócz dodatkowych zajęć dydaktycznych, opartych w głównej mierze na indywidualnym podejściu do każdego z naszych uczniów, będą realizowane wycieczki.  Uczniowie niepełnosprawni umysłowo znacznie lepiej przyswajają wiedzę poprzez bezpośrednie działania i doświadczenia. Udział uczniów w tego typu formach skutecznie ogranicza izolację społeczną, rozwija również kompetencje społeczne i obywatelskie oraz poszerza świadomość kulturalną. Uczestnicy projektu będą mogli zwiedzić wiele interesujących wystaw czasowych i stałych, m.in. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w Centrum Nauki Kopernik oraz w Muzeum Techniki w Warszawie. Zapewnione im zostanie również uczestniczenie w spektaklach teatralnych, projekcjach filmowy i koncertach. W ramach projektu zostanie też zakupionych wiele pomocy dydaktycznych, które znacznie wspomogą proces nauczania.
Wszystkie działania w projekcie zostały tak zaplanowane aby uczniowie odnieśli jak najwięcej korzyści.  W ramach projektu zostanie też zakupionych wiele pomocy dydaktycznych, które ułatwią naukę młodym ludziom.
Projekt potrwa do 30.06.2015 r.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego