Załęcze - Witryna SOSW

Przejdź do treści

Menu główne:

Załęcze

Bełchatowska DHNS "Łapiwiatry"
 
„Najgłębszym sekretem jest to, że życie nie polega na odkrywaniu, ale na tworzeniu.
Nie odkrywasz siebie, tylko tworzysz siebie.
W związku z tym nie staraj się dowiedzieć kim jesteś.
Staraj się dowiedzieć kim chcesz być”
 
 
Grupa pięciu uczniów z wraz z opiekunami od 21 do 26 listopada 2016 r. uczestniczyła w warsztatach w Załęczu Wielkim. „Odkrywam siebie” to projekt organizowany przez Wydział Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego przy współpracy z PFRON. Warsztaty trwały sześć dni. Ich głównymi założeniami były: zwiększenie samodzielności, kompetencji społecznych, wiary we własne możliwości, podniesienie samooceny niepełnosprawnych dzieci i młodzieży niezbędnych w czynnościach dnia codziennego, kontaktach ze środowiskiem lokalnym, bezpośrednim włączaniu się w życie.
 
Po zakwaterowaniu w gościnnych pokojach Nadwarciańskiego Grodu i zapoznaniu z regulaminem, ruszyliśmy na spacer w okolicy. Po powrocie zjedliśmy obiad i rozpoczęliśmy warsztaty. Naszym pierwszym zadaniem podczas zajęć z komunikacji było narysowanie swojej gwiazdy, która miała przedstawiać nasze zainteresowania i marzenia. Podczas warsztatów z florystyki, dowiedzieliśmy się jak prawidłowo nakrywać stół, a także poznaliśmy techniki składania serwetek. Trzecim blokiem tematycznym tego dnia była choreoterapia– rozwijaliśmy swoją sprawność ogólną, a także uczyliśmy się, jak poprzez taniec można wyrażać uczucia i emocje. Po kolacji zawieraliśmy nowe znajomości w trakcie harcoteki.
 
Dzień drugi zaczęliśmy od zajęć z autoprezentacji, podczas których wzmacnialiśmy wiarę we własne możliwości, rozwijaliśmy mocne strony, odkrywaliśmy własną tożsamość, a także budowaliśmy zaufanie do innych osób. Na kolejnych warsztatach pan Paweł zapoznał nas ze sposobem robienia filmów i kadrowania planów, a także urządził konkurs na ulubiony teledysk. Po obiedzie uczestniczyliśmy w zajęciach dziennikarskich – poczuliśmy się jak w prawdziwej telewizji – dh Michał nagrywał nasze wystąpienia telewizyjne, przeprowadzane przez nas wywiady z kolegami oraz z opiekunami grup, które później oglądaliśmy i omawialiśmy. Niemałe emocje wywołały u nas warsztaty wizażu – każdy z nas wykonywał podstawowy makijaż, dzięki któremu ładnie wyszliśmy na zdjęciach robionych przez dh. Adriana. Po kolacji uczestniczyliśmy w świecowisku, gdzie wysłuchaliśmy gawędy o przyjaciołach, a także zaprezentowaliśmy swoją drużynę na forum innych grup uczestniczących w projekcie.
 
Środę rozpoczęliśmy od nakręcania teledysku. Po przedstawieniu naszych pomysłów, wraz z panu Pawłowi rozpoczęliśmy nakręcenia nagrywanie. Okazało się, że mamy talenty aktorskie. Na kolejnych zajęciach doskonalimy tym razem talenty taneczne. Byliśmy świetni w  „Swingu w uliczce” czy „Tańcu Eleny”. Po obiedzie uczyliśmy się jak dobrze dobranym makijażem poprawić swój codzienny wygląd. Jak się okazało – chłopcy też byli zainteresowani takim tematem. Podczas zajęć z florystyki tworzyliśmy kompozycje kwiatowe oraz lampiony na uroczystą kolację. Wieczorem odbyły się zawody sportowe.
 
Czwarty dzień rozpoczęliśmy od ostatnich już zajęć z dh Adrianem. Tym razem postanowił przygotować nas na wieczorną galę – każdy miał okazję zobaczyć się w makijażu wieczorowym. Na zajęciach z komunikacji tworzyliśmy swoje lustrzane autoportrety oraz identyfikatory potrzebne na wieczorną galę gwiazd. Po obiedzie nagrywaliśmy wywiad na temat prawa harcerskiego. Ostatnie zajęcia warsztatowe tego dnia to autoprezentacja. Okazała się potrzebna na wieczornej uroczystości, podczas której każdy z nas przeszedł aleją gwiazd. Po wręczeniu nagród za aktywny udział w projekcie przeszliśmy na uroczystą kolację.
 
Piątek to warsztaty społeczno – integracyjne, w ramach których pojechaliśmy na wycieczkę do Łodzi. Zwiedziliśmy tam studio TVP Łódź, studio animacji „Se-ma-for”, pojechaliśmy również do Manufaktury. Dzień zakończył się „harcoteką” i przygotowaniem kroniki upamiętniającej nasz pobyt w Załęczu.
 
 
Zdjęcia:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego